کلاس مجازی

برگزاری کلاس مجازی چطوریه؟

وقتی صحبت از کلاس مجازی میشه اولین سوالی که ذهن مخاطب رو به خودش مشغول میکنه

” برگزاری کلاس مجازی چطوریه؟”

“چه امکاناتی برای برگزاری کلاس مجازی لازمه”

و خیلی سوال دیگه!

ما در این مقاله سعی میکنیم خیلی مختصر ولی با جزئیات برای شما شرایط، امکانات و سخت افزار ها و نرم افزارهای مورد نیاز برگزاری کلاس مجازی رو توضیح بدیم؛ همراه تیم تحریریه آیریک پردازش شبرو باشید با یه آموزش کاربردی دیگه.

امكانات مورد نياز براي شركت در كلاسهاي مجازي سخت افزار:

رايانه روميزي و يا لب تاب كه قادر به راه اندازي ويندوز XP نسخه سه و يا ورژن‌هاي بعدي ويندوز باشد.
شبكه:

 اتصال اينترنت با سرعت 256k و يا بهتر و امكان دانلود حداقل 4G در ماه براي دانلود فيلم هاي ضبط شده از كلاسها (امكان دانلود نامحدود بهترين حالت ممكن است كه در بسياري از نقاط توسط شركت مخابرات ارائه مي‌شود).

  نحوه برگزاري كلاس در هر ترم، پس از ثبت نام و انتخاب واحد، برنامه درسي، روز و ساعت درس بر روي سايت به دانشجويان اعلام مي‌شود كه دانشجويان گرامي بايستي در روز و ساعت اعلام شده در سايت درسي توسط نام كاربري و رمز خودشان وارد شده و در كلاس حضور يابند، و بطور همزمان با استاد در ارتباط باشند، صدا و تصوير استاد و مطالب ارائه شده توسط وي را ملاحظه نمايند و چنانچه سؤالي داشتند همان موقع سؤال را مطرح نمايند تا توسط استاد پاسخ داده شود.

تصوير ذيل محيط كلاس را نشان مي‌دهد:

آموزش مجازی

در گوشه سمت راست بالاي مانيتور تصوير استاد توسط وب كم به نمايش در مي‌آيد، در ذيل آن فهرست دانشجويان حاضر در كلاس نمايان شده، در پايين مانيتور پنجره چت وجود دارد كه دانشجويان سؤالات خود را مطرح مي‌كنند و در قسمت وسط (اصلي) وايت برد استاد است كه مطالب درس نمايش داده مي‌شود.

تمام وقايع كلاس ضبط مي‌شود كه دانشجويان علاوه بر استفاده آنلاين، مي‌توانند بعد از كلاس فيلم ضبط شده را دانلود نموده و بارها مرور نمايند.


آيا حضور در كلاس اجباري است؟

بله. تنها تفاوت كلاسهاي مجازي (الكترونيك) با كلاسهاي حضوري آن است كه دانشجويان لازم نيست در محل دانشكده حضور فيزيكي يابند و مي‌توانند به صورت مجازي از اقصي نقاط كشور در كلاس شركت كرده و ادامه تحصيل دهند.

ولي از ساير جنبه‌ها كاملا تابع قوانين حاكم بر كلاسهاي حضوري هستند.

البته كنترل كلاس و نحوه اداره آن بر عهده استاد است، بنابر اين اجبار به حضور در كلاس و حضور و غياب دقيق دانشجويان و يا عدم كنترل دانشجو مربوط به خود استاد است.

برخي از اساتيد در حضور و غياب سخت گيري نمي كنند و برخي ديگر سخت گير هستند و اگر دانشجويي بيش از سه جلسه غيبت داشته باشد وي را از امتحان محروم مي‌كنند.

به هر حال توصيه جدي ما اين است كه بدون در نظر گيري سختگير بودن و يا نبودن استاد، دانشجويان گرامي در تمامي درسها شركت فعال نمايند تا بيشترين بهره را ببرند. 


 
برگزاري امتحانات چگونه است؟


برگزاري امتحانات به صورت غیرحضوري و آنلاین است و در محل دانشكده خواهد بود.